Marka Circadia
Rytmy dobowe
Nazwa Circadia pochodzi od dwóch łacińskich słów: circa dies, czyli „w ciągu dnia”. Słowo „cyrkadny” odnosi się do cyklu dobowego i opisuje ciągłe zmiany w naszym organizmie i zachowaniu. Naruszenie rytmów biologicznych ma negatywny wpływ na nasze zdrowie, wygląd i samopoczucie.
Rytmy dobowe ludzkiego ciała ewoluowały przez miliony lat. Naruszenie rytmów biologicznych ma negatywny wpływ na zdrowie, wygląd i samopoczucie. Zależy od dziennego cyklu światła i ciemności który jest kontrolowany przez ich zmianę. Badania wykazały, że w kilku częściach mózgu znajduje się tzw. zegar biologiczny, który odpowiada za rytmy dobowe i składa się z zestawu genów regulujących procesy fizjologiczne w organizmie. Naukowcy odkryli, że centralny zegar biologiczny znajduje się w jądrze nadskrzyżowaniowym podwzgórza mózgu, którego główną funkcją jest synchronizacja rytmów w tkankach obwodowych, takich jak skóra. Dzisiaj naukowcy skłonni są wierzyć, że wszystkie typy komórek skóry zawierają pewną cechę zegara biologicznego.
Marka Circadia
To innowacyjne kosmeceutyki wykorzystujące najnowsze technologie. Profesjonalne kosmetyki marki Circadia są wynikiem wszystkich naszych badań i osiągnięć w chemii kosmetycznej.
Filozofia marki Circadia skupia się na rytmie dobowym organizmu. Nasze produkty chronią skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych w ciągu dnia oraz stymulują proces regeneracji skóry podczas snu.
Kosmeceutyki Circadia harmonijnie łączą komórki macierzyste, czyste składniki roślinne, witaminy drugiej generacji i innowacyjne technologie peptydowe dla kompleksowej pielęgnacji i leczenia skóry. Produkty marki Circadia rozwiązują wiele problemów skórnych: trądzik, trądzik różowaty, suchość skóry, przebarwienia, a także mogą być stosowane w celu odmłodzenia skóry.
Dlaczego rytmy dobowe są ważne?
Rytmy dobowe, to nie tylko reakcja na zmianę dnia i nocy. Organizm dzięki nim jest w stanie adaptować się i przewidywać zmiany związane z porą dnia. Niezwykłe znaczenie tych zjawisk dla organizmu doprowadziło do powstania nowej nauki – chronobiologii.
Zostań naszym partnerem!
Rytmy dobowe i skóra
Badanie koncepcji rytmów okołodobowych rozpoczęło się w XVIII wieku, kiedy francuski naukowiec de Myron opublikował badanie ruchu liści roślin w ciągu dnia. Liście podnoszą się w ciągu dnia i opadają w nocy. Naukowiec umieścił rośliny w ciemnym pomieszczeniu, gdzie nie były wystawione na działanie promieni słonecznych. Zaobserwował podobne zjawisko, co pozwoliło mu wywnioskować, że ruch liści zależy od wewnętrznego mechanizmu rośliny, a nie tylko od działania światła.
Niedawne badania potwierdzają znaczenie zegara biologicznego dla regeneracji komórek macierzystych skóry. Zaburzenie tego systemu prowadzi do przedwczesnego starzenia tkanek, a także podwyższa ryzyko rozwoju chorób nowotworowych skóry.
Skóra jest stale narażona na działanie promieni ultrafioletowych, bakterii i wirusów, dlatego jedną z jej głównych funkcji jest ochrona przed agresywnymi czynnikami środowiskowymi. Podczas prawidłowego funkcjonowania ludzkiego zegara biologicznego komórki macierzyste, odpowiedzialne za przebudowę tkanek, dzielą się w krótkim czasie, tak aby zminimalizować czas ekspozycji na światło ultrafioletowe.
Komórki skóry w procesie proliferacji dzielą się, a ich DNA ulega rozszerzeniu, przez co staje się wrażliwsze na działanie promieniowania ultrafioletowego. Proces proliferacji odbywa się przez całą dobę, jednak w nocy jest on o minimum 30 razy szybszy niż w dzień. Kluczową funkcją proliferacji jest prędkość utraty wody przez organizm i krwiobieg, która w nocy podwyższa się o 20-30 procent. Rytmy dobowe skóry wpływają na wygląd zewnętrzny, a także na efektywność działania leków i kosmetyków.
Rytmy dobowe odpowiadają za regulację funkcji bariery ochronnej skóry, takich jak: transepidermalna utrata wody, nawilżenie, pH i temperatura skóry. Kosmetolog powinien rozumieć znaczenie rytmów dobowych w celu odpowiedniej oceny stanu skóry i wyznaczenia pielęgnacji. Czas, kiedy odbywa się konsultacja i czas zastosowania kosmetyków ma ogromny wpływa na efektywność produktu i prawidłowość diagnozy.
Dr Peter Pugliese
Dr Pugliese – doktor nauk medycznych, poświęcił ponad 40 lat swojej kariery zawodowej nauce o skórze i procesach starzenia. Jest autorem wielu publikacji i podręczników z zakresu medycyny estetycznej. Jedną z najpopularniejszych jest Advanced Professional Skin Care, Medical Edition (Professional Skin Care, Medical Edition, 2005 r.). Dr Pugliese jest uważany za poważanego profesjonalistę i często przemawia na międzynarodowych konferencjach.
Michael Q. Pugliese
Michael Q. Pugliese, wnuk dr Pugliese i dyrektor generalny firmy Circadia od 2006 roku. Stał się liderem w rozwoju produktów do pielęgnacji skóry i światowej sławy pedagogiem. Rozwinął firmę i wprowadził ją na rynek międzynarodowy: dziś marka Circadia jest reprezentowana w ponad 30 krajach na całym świecie i zyskała międzynarodowe uznanie!